U Buševcu otvoren novi vatrogasni dom, najveći u Hrvatskoj

Vijesti |

Buševec se može pohvaliti jednim od najmodernijih i najvećih vatrogasnih i društvenih domova ne samo na velikogoričkom području, već i na području cijele Hrvatske. Svečano je otvoren novi objekt, koji će služiti ne samo vatrogascima, već i svim udrugama koje djeluju u mjestu, a koji predstavlja značajan iskorak u unaprjeđenju uvjeta rada i društvenog života mještana.

Ovaj dom dolazi u prigodno vrijeme, upravo kada Dobrovoljno vatrogasno društvo Buševec obilježava 125 godina postojanja i neprekidnog djelovanja. Impresivan jubilej i novi prostor zajedno čine dostojan poklon tradiciji vatrogastva koja u Buševcu živi već generacijama.

– Velik je danas dan za sve naše mještane, dan koji ćemo zasigurno dugo pamtiti. Želio bih se kratko osvrnuti na povijest našeg društva i našeg doma. Ideja o izgradnji novog doma počela je dobivati svoj oblik onoga trenutka kada smo s Gradom Velika Gorica potpisali ugovor o pravu građenja novog vatrogasnog doma. Izgradnja je započela upravo u vrijeme kada su nas zadesile velike nevolje — pandemija COVID-19 te petrinjski i zagrebački potres. Sve to nas je donekle usporilo, ali nismo odustali. Danas s ponosom možemo reći da smo uspjeli, i da pred sobom imamo dom na koji svi možemo biti ponosni. Za nas vatrogasce, dobrovoljce koji svoj rad obavljamo bez ikakvih naknada, ovaj je dom posebno vrijedan i značajan. On će biti na raspolaganju ne samo nama, već i svim udrugama našeg mjesta – istaknuo je predsjednik društva, Kristijan Horvačić.

Vatrogasni dom koji se nalazi u samom centru naselja, prostire se na dva kata i zauzima više od tisuću četvornih metara. U njemu se nalazi garažni prostor veličine 120 kvadrata, prostrana dvorana od 300 kvadrata te niz funkcionalnih prostorija: uredi, konferencijska dvorana, spremišta, garderoba i sanitarni čvorovi. Ukupna vrijednost ovog značajnog projekta iznosi 1,6 milijuna eura.

– Povijesni je ovo dan za cijelo naše Turopolje i Veliku Goricu. 125 godina neprekinute tradicije, nesebičnog davanja, volonterizma i svega onoga što u današnjem modernom svijetu često ostaje neprimijećeno i gotovo da nitko više ne želi živjeti ovakvim plemenitim životom kojeg vi manifestirate kroz sva ova vremena.  Buševec je po mnogočemu znamenit, ali ono što me od prvoga trenutka kada sam ovdje stao za govornicu, prije desetak i više godina, posebno dojmilo, bila je informacija da je Buševec jedino naselje u Republici Hrvatskoj s nultom stopom delinkventnog ponašanja. To se može zahvaliti snažnoj socijalnoj povezanosti, činjenici da svaka vaša kuća ne brine samo o svojem domaćinstvu, već i o drugima. Time pokazujete da se samo zajedničkim snagama, plemenitošću i nesebičnom ljubavlju može graditi svijet po mjeri svakog djeteta – istaknuo je gradonačelnik Ačkar i dodao kako se upravo ta snaga zajedništva i međusobnog povjerenja pokazala i u svim teškim trenutcima koji su nas zadesili.

– Uvijek me fascinirala vaša aktivnost i spremnost na pomoć. Bio je potres, prijetile su nam poplave, došla je pandemija, ni u trenutku nismo bili ispod razine zadatka, a sve to zahvaljujući vama dragi vatrogasci i vatrogaskinje. Stoga primite veliku i iskrenu zahvalu. Ovo nije prvi dom koji otvaramo ove godine, otvorili smo ga u Novom Čiču, uskoro u Gradićima, širimo Kurilovec… ali svi ti projekti nisu samo investicije u zidove i zgrade. Ovaj dom predstavlja brigu, tradiciju, motivaciju i našu zahvalnost. Želim da ostanete upravo takvi kakvi ste oduvijek bili, na usluzi svim Turopoljkama i Turopoljcima, kad god im je najpotrebnije i najteže – poručio je gradonačelnik Ačkar.

Svečanom otvorenju uz brojne vatrogasce, goste i mještane nazočio je i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović

– Ovo je jedna doista krasna zajednica. Gradonačelnik Ačkar spomenuo je da u Buševcu nema neangažiranih — i to je zaista istina.
Svi vi, stanovnici Buševca, osim angažmana u djelatnostima od kojih živite, duboko ste integrirani u život svoga mjesta. Bilo kroz vatrogasce, kulturno-umjetničko društvo, udrugu žena ili neku drugu organizaciju, gotovo da nema nikoga u ovoj zajednici tko nije društveno aktivan. To je pravi primjer kako bi trebala funkcionirati svaka naša sredina. To mi se čini nečim izuzetno vrijednim, većim i od same ove zgrade. To je nešto na čemu vam ne samo čestitam, nego me iskreno oduševljava poruka koju šaljete o sebi, o svome mjestu i o vrijednostima koje živite“, istaknuo je ministar Božinović te nastavio:

– Vlada je u ovom mandatu, a možda i u cijeloj povijesti hrvatskog vatrogastva, uložila neusporedivo najviše sredstava u opremu i u izgradnju vatrogasnih domova. Nedavno smo potpisali čitav niz sporazuma o izgradnji domova diljem Hrvatske. Vatrogasni dom nije samo mjesto gdje se vatrogasci okupljaju, uvježbavaju i čuvaju opremu, on je u manjim sredinama često i središte društvenog života. Želim vam uputiti još jednu poruku: molim vas, ostanite takvi kakvi jeste. Ova djeca imaju sreću što su rođena ovdje, što ste im vi roditelji i uzori od kojih mogu učiti. To je ideal koji bismo željeli vidjeti diljem Hrvatske. Čestitam vam još jednom svima –  naglasio je ministar Božinović.

U programu su sudjelovali članice i članovi Ogranka Seljačke sloge Buševec, koji su ove godine potvrdili status najboljeg amaterskog folklornog društva u Hrvatskoj, a dom je blagoslovio velečasni Siniša Hegdeušić, župnik župe PBDM u Vukovini.

Grad Velika Gorica posljednjih godina ulaže znatna sredstva u razvoj vatrogasne infrastrukture. Vatrogasni dom u Buševcu tako je postao dio nove gradske vatrogasne infrastrukture uz već postojeće objekte u Kučama, Gradićima i Novom Čiču. S druge strane vatrogasci u Šiljakovini također će dobiti novu vatrogasnu garažu. Ovim ulaganjima Grad nastavlja s provedbom strategije jačanja sigurnosnog sustava i potpore vatrogasnim društvima na svom području.